usmiech

Jak z pesymisty stać się optymistą?

Optymizm jest cechą, którą wielu ludzi posiada od urodzenia. Pozostali nie są jednak skazani na wieczne niezadowolenie. W połączeniu z wyrobieniem odpowiednich nawyków, pozytywne myślenie może przyczynić się do zmiany sposobu patrzenia na świat. Optymizm przynosi wiele korzyści – pozwala na łatwiejsze radzenie sobie ze stresem oraz częstsze odnoszenie sukcesów, a także zmniejsza podatność na występowanie poważnych chorób. Dlatego warto wiedzieć, jak być szczęśliwym po prostu zmieniając swoje nastawienie.

Postrzeganie sukcesów i porażek

Optymiści w zupełnie inny sposób widzą przyczyny swoich porażek oraz sukcesów. Pesymiści uzależniają je od niezmiennych i odgórnie ustalonych czynników. Często uogólniają oraz doszukują się problemów przede wszystkim w tych własnych cechach, których nie da się według nich zmienić. Taki stan rzeczy wynika nierzadko wyłącznie z niskiej samooceny oraz braku poczucia własnej wartości. Tymczasem optymiści widzą świat bardziej szczegółowo, co pozwala im dostrzec czynniki odpowiedzialne za własne porażki i sukcesy, a tym samym własny los.

Inspirujący uśmiech

Współczesna psychologia dowodzi, że uśmiech na twarzy ma zbawienny wpływ na wiele aspektów codzienności. Utrzymywanie go na twarzy może się przyczynić do spojrzenia na przyszłość oraz teraźniejszość z większą nadzieją. Pomocne mogą okazać się także inspirujące i motywujące teksty uwiecznione w dobrze widocznych miejscach, które przypominają o pozytywnym nastawieniu przy każdej okazji. Dlatego warto trzymać je na przykład przy lustrze lub w formie tapety na pulpicie.