sukces

Przekuwanie porażki w sukces za pomocą pozytywnego myślenia

Chociaż przykre doświadczenia nierzadko zabijają resztki optymizmu, w dłuższej perspektywie mogą przyczynić się do osiągnięcia sukcesu. W tym celu konieczna jest przede wszystkim modyfikacja sposobu myślenia na bardziej pozytywne. Każdy problem pozwala na znalezienie optymalnego rozwiązania, właśnie poprzez zmianę perspektywy. Dlatego zamiast skupiać się na niepowodzeniach i rozpamiętywać porażki, lepiej wyciągnąć z nich wnioski i podjąć kolejne wyzwanie z odpowiednim nastawieniem.

Modyfikacja pojęć

Aby przebyte negatywne doświadczenia okazały się pomocne w osiągnięciu sukcesu, konieczne jest postrzeganie ich w zupełnie odmienny sposób. Pozytywne myślenie opiera się przede wszystkim na modyfikacji różnych pojęć. Porażka nie jest więc klęską, tylko nieodłącznym elementem rozwoju oraz stałą częścią drogi do sukcesu. Napotykane trudności nie są przeszkodą, lecz inspirującym wyzwaniem, natomiast obawa przed nieznanym może się okazać zupełnie nową szansą oraz okazją do zmian.

Podjęcie działań

Ostateczne zlikwidowanie samodzielnie zbudowanych ograniczeń uzyskać można dopiero poprzez aktywne działanie. Współczesna psychologia dowodzi, że od rozpamiętywania przykrych sytuacji znacznie bardziej budujące i motywujące jest podjęcie dalszej pracy nad sobą. Pozytywne myślenie ułatwia utrzymanie odpowiedniej konsekwencji, ponieważ opiera się na odnajdywaniu własnych, najmocniejszych stron. W ten sposób człowiek uczy się na błędach i znajduje lepszą drogę do swojego celu. Dowiaduje się także, jak być szczęśliwym oraz jak wyróżnić się na tle innych.